Oddělení pro dospělé aktuálně

POZOR!!! V sobotu 17.11.2018 je státní svátek - knihovna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Jan Spálený Trio

Předprodej vstupenek v oddělení pro dospělé od 22. 10., cena 150,- Kč.

Karel Vlček 85

Výstava k životnímu jubileu výtvarníka, který léta žije a tvoří v našem městě, bude zahájena vernisáží v úterý 6. 11. od 17 hodin a potrvá ve společenském sále do pátku 21. 12. Vstup je volný.

Krvavý měsíc nad horou Liliavou aneb Bílá hora trochu jinak

Přednáška spisovatele Josefa Špidly, ve které představí svůj historický román a připomene události stavovského povstání českých stavů proti Habsburkům v letech 1618 - 1620. Ve středu 21. 11. již od 17 hodin. Ve společenském sále, vstupné 30,- Kč.

Letní terasa

K posezení můžete využít naši letní terasu. Ideálně vždy dopoledne, kdy je příjemně zastíněná. Relaxujte s knihou s výhledem do zeleně. Vstup je zdarma, klíč od terasy v oddělení pro děti.

Dopolední čtenářský klub

Po prázdninové pauze se vrací řada setkání a povídání si o literatuře, kultuře a umění. Pojďme si společně číst a povídat si o tom.

Novoměstské obrázky

V závěru loňského roku vydala naše knihovna pozoruhodnou publikaci paní Evy Valentové, která obsahuje několik desítek poetických textů o našem městě.

Jak žít v souladu s duchovními zákony

Co je to dualita, jak odstraňovat ego. Kudy k lásce a štěstí bez pozitivního myšlení. V pátek 9. 11. od 17 hodin ve společenském sále, lektorka Ranka stanovila vstupné na 180,- Kč. 01

S háčkem to máme na há(č)ku

Začínají pravidelné kurzy háčkování! Pokud umíte krátký a dlouhý sloupek a chcete pokračovat dál, neváhejte a přijďte v úterý 23. 10. od 15 hodin do nové klubovny. S sebou háček a klubíčko. Vstup je volný. Bližší info na 702 132 510.

Kdyby fotografie mohly mluvit

Pro zájemce o astronomii pořádáme další setkání s astronomem Petrem Horálkem. V úterý 23. 10. od 18 hodin ve společenském sále, vstupné 30,- Kč

Čakry a my

Přednáší paní Božena Patriková. Ve středu 17. 10. od 18 hodin ve společenském sále. Vstup je volný.

Ázerbájdžán

Šumperský cyklocestovatel Radomír Čížek odletěl v dubnu 2018 na 18denní výpravu do turisty stále ještě nepříliš objeveného Ázerbájdžánu

Setkání s youtuberem - KOVY

Jeden z nejzajímavějších českých youtuberů navštíví na pozvání knihovny naše město. Akci určenou především mladší generaci pořádáme v kině 70 v pondělí 8. 10. od 15 hodin. Vstupenky v ceně 50,- Kč jsou k dispozici v předprodeji v ODDĚLENÍ PRO MLÁDEŽ od 3. 9. Soutěž o lístky ZDARMA probíhá na knihovním fb a instagramu!

Dušan Samuel Jurkovič - 150 let od narození (1868-1947)

Výstava ve společenském sále knihovny potrvá od 6. srpna do 30. září. Vernisáž proběhne 5. září od 17 hodin. Na výstavě se podílí Poznávání - spolek a Město Nové Město nad Metují. Vstup volný během otvírací doby knihovny.

Letní antikvariát

Oblíbená letní akce před budovou knihovny začne v pondělí 23. 7. a potrvá do pátku 3. 8. Prodáváme od pondělí do čtvrtka od 8 do 17.30, v pátek od 8 do 15.30 nebo do vyprodání zásob. V nabídce jsou vyřazené a nevyužité knihy v ceně od 5,- Kč/kus.

Výpůjční doba o prázdninách

Knihovna pro vás bude otevřená po celé prázdniny od pondělí do pátku beze změn, tradičně se ruší pouze sobotní služby.

Svatojánská noc

Svatojánská noc Již tradiční akce pro nejmenší v doprovodu rodičů na knihovní zahradě proběhne v úterý 19. 6 .

Novoměstský patchwork

Výstava ručních prací proběhne ve společenském sále knihovny od čtvrtka 31. 5. do soboty 2. 6., vždy od 10 do 17 hodin. Vstupné dobrovolné.

Základy první pomoci

Společnost SAFRES group s.r.o. vás zve na certifikovaný zážitkový kurz se záchranáři. Registrace a podrobnější informace na www.safres.cz, email safres@safres.cz, telefon 777 789 999. Koná se ve společenském sále knihovny v pondělí 11. 6. od 16 do 20 hodin.

Zahradní koncert skupiny Stará parta z Dobrušky

Ve čtvrtek 24. 5. od 18.30 se na knihovní zahradě koná koncert country skupiny Stará parta z Dobrušky, občerstvení zajistí hasiči Krčín. Vstupné dobrovolné, koná se za každého počasí, v případě deště v knihovně.

Čarodějnice v knihovně

Tradiční akce pro děti a jejich rodiče na knihovní zahradě začne v pondělí 30. 4. od 18 hodin. Soutěže, zábava, opékání. Vstup je volný.

Noc literatury

Ve středu 9. 5. od 18.00 začne další literární procházka v rámci celorepublikové akce Noc literatury, živé čtení na neobvyklých místech. Vstup je volný. POZOR - PROVOZ KNIHOVNY BUDE V TENTO DEN UKONČEN JIŽ V 17 HODIN!

Spisovatelka Alena Mornštajnová

V pondělí 16. 4. od 18 hodin začne setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou, jejíž poslední román Hana se stal jednou z nejoceňovanějších knih minulého roku. Nenechte si ujít setkání s autorkou, která ve svých knihách reflektuje naši minulost a její traumata na osudech obyčejných lidí. Knihy jsou čtivé, plné emocí a nikdy nepostrádají naději. Vstupné 30,- Kč.

Spisovatel Jiří Hájíček

V pondělí 26. 3. od 18 hodin přivítáme v naší knihovně spisovatele Jiřího Hájíčka, autora oceňovaných románu Selské baroko, Rybí krev a Dešťová hůl, držitele ceny Magnesia Litera za knihu roku a ceny Kniha roku Lidových novin.

Den válečných veteránů

Městská knihovna podporuje Den válečných veteránů, který si připomínáme každoročně 11. listopadu a je věnován památce válečných veteránů. Zakoupením symbolu vlčího máku v hodnotě 30.-Kč , který můžete zakoupit v knihovně ve dnech 1. - 11.11. 2017, podpoříte tradici Dne veteránů a další nahrávání příběhů válečných veteránů na portál Paměť národa. www.pametnaroda.cz www.pribehynasichsousedu.cz

Historická próza

Když čteme nějaký příběh z historie, většinou docházíme k názoru, že lidstvo je stále stejné a nepoučitelné – vždyť život se skládá ze stejných radostí a strastí, jen ty historické kulisy se mění…

Pocta Karlu IV.

Koncertní hold Otci vlasti, králi Karlu IV. Hudbu složil Štěpán Rak, z Moralit Karla IV. sestavil a průvodní slovo, s využitím motivů z prací Jindřicha Pecky a Františka Kožíka, napsal Alfred Strejček

Humoristická literatura

Nemálo čtenářů často sáhne po knížce, která je „pohladí po duši“ a vykouzlí jim úsměv na rtech.

Thrillery, válečné a špionážní romány

Nejdříve trochu teorie: Thriller (z angl. thrill: otřást, vzrušit) je žánr, který má u čtenáře nebo diváka vyvolat silné napětí a emoce. Thriller je rovněž blízký detektivce, avšak v thrilleru se hrdina spíše snaží zkřížit plány nepříteli, zabránit spáchání zločinu než odkrývat zločin, který se už stal.

Svět fantazie

Knihy z regálů sci-fi a fantasy nabízejí čtenářům pohled do jiných, alternativních světů. Při četbě se rázem stanete astronautem, posledním přeživším na planetě nebo rytířem bojujícím s draky.

Na stopě zločinu

Detektivní romány patří tradičně k nejoblíbenějším a nejpůjčovanějším titulům naší knihovny. Minimálně každý třetí dospělý čtenář si aspoň jednou za rok nějakou detektivku vybere.

V hlavní roli žena

Vyznat se v současné knižní nabídce není lehké. Máme rádi čtenáře, kteří vědí, co chtějí, ale také ochotně poradíme s výběrem těm, kteří si nejsou jisti. Z toho důvodu u nás naleznete tematicky uspořádané knižní koutky, které tento výběr usnadňují.

Setkání s bábovkou

Tentokrát na téma jarních výročí známých spisovatelů, malířů i hudebníků. Společensko- literární setkání proběhne v sobotu 7. 4. od 15 hodin ve společenském sále. Vstup je volný.

Tvůrčí psaní

Každý z nás není spisovatelem, ale čas od času musí každý napsat nějaký text, povinně nebo pro zábavu...Jak no to? Jak najít a použít vždycky ta správná slova.....Nabízíme zážitkový workshop tvůrčího psaní pro všechny věkové kategorie! Úvodní lekce s lektorem Pavlem Jonákem proběhne ve středu 1. 11. od 15.30 do 17.30. Účastnický poplatek je 50,- Kč/osoba. Počet míst je omezen!

Jak se píše ve dvou

Ve středu 27. 9. od 18 hodin přivítáme spisovatelskou dvojici Kláru Smolíkovou (autorku komiksů) a Jiřího W. Procházku (kultovního autora české sci-fi a fantasy). Tato dvojice společně píše řadu regionálních detektivek Souřadnice zločinu. Povypráví nám, jak se detektivky píší a připojí adrenalinové i nečekané příhody, které je potkaly v souvislosti se sbíráním faktů do kriminálních textů. Nenechte si ujít, vstupné je 30,- Kč

Regionální publikace Byli jsme tam doma - Vzpomínky pamětníků na dětství v Českém koutku

V naší knihovně si můžete zakoupit novou regionální publikaci Byli jsme tam doma - Vzpomínky pamětníků na dětství v Českém koutku. V úterý 20. 6. ji u nás velmi zajímavou prezentací uvedla autorka, paní Eva Koudelková z libereckého nakladatelství Bor. Kniha je třetím dílem volné série mapující život v tzv. Kladsku. Je zaměřena na osobní vzpomínky a osudy lidí spjatých s touto oblastí. Cena knihy je 279,- Kč.

Václav Marek a jeho Happy Boys

Koncertní vystoupení plné písniček, které nestárnou, se uskuteční v úterý 12. 9. od 17 hodin ve společenském sále. Vstupné 125,- Kč, počet míst omezen. PŘEDPRODEJ V ODDĚLENÍ PRO DOSPĚLÉ OD PONDĚLÍ 17. 7. 2017

Vídeňský vztah se smrtí

Pavla Apostolaki vás zavede na nejzajímavější vídeňské hřbitovy, představí vám nejslavnější pohřební průvody a seznámí vás se specifickými zvyky Vídeňanů. A přestože téma vypadá pochmurně, nebojte se. Bude zábava! V úterý 7. 3. od 18 hodin ve společenském sále, vstupné 30,- Kč.

Vivat Comenius VYPRODÁNO!!!!!!!!!!!!!

Komponovaný pořad hudby a mluveného slova. Účinkují Štěpán Rak a Alfréd Strejček. Uvedeme v pondělí 13. 3. od 18 hodin. Vstupenky v ceně 120,- Kč budou v prodeji od 1. 2. v oddělení pro dospělé nebo přes internet na www.mestskyklub.cz Počet míst omezen!

Cesta do Uher

Cestopisná přednáška Ing. Luboše Hanuše. Ve čtvrtek 8. 12. od 18 hodin pořádá Klub českých turistů. Ve společenském sále.

Kaleidoskop Jana Rejžka

Naši knihovnu navštíví novinář a hudební a filmový kritik Jan Rejžek. Zveme vás ve středu 7. 12. od 18 hodin do společenského sálu. Vstupné 50,- Kč.

Fotoklub Freeland Brno Cestománie

Výstava prací fotoklubu s celostátní působností. Vystavují Jiří Cetkovský, Martin Námešný, Patrik Peleška, Jolana Poloprutská a Pavel Zach. Výstavu můžete zhlédnou do konce srpna, její druhou část otevřeme vernisáží v pátek 21. 7. od 17 hodin. Ve společenském sále, vstup volný.

MYŠLENKÁRIUM

1. Island - Za přírodními krásami ostrova Ve čtvrtek 9. 3., přednáší PhDr. Ivo Králíček

Bábovka s kouzlem zimního času

Bábovka s kouzlem zimního času V sobotu 28. 1. od 15 hodin se koná další tradičním literárně-společenském setkání pro všechny generace. Tématem je tentokrát zima a její prožívání v časech minulých i v současnosti. Ve společenském sále, vstup je volný.